Skip to Main Content

About RBC Bank >

 

Tribute to Teachers

 

RBC Bank is pleased to announce the 2009 Tribute to Teachers award winners. Through their tireless dedication, exemplary leadership, and outstanding performance, they truly accomplish giant things - for our students, our schools and our communities.

Congratulations to these inspirational educators:


Kay Abbott
Greer Middle School - Greer, SC

Meredith Attar
Cherokee Bend Elementary - Birmingham, AL

Alyssa Blood
Fridley Middle School - Fridley, MN

Charlie Baker
South Topsail Elementary School - Hampstead, NC

Stephanie Blount
Rosenwald Middle School - Panama City, FL

Ann-Marie Boyd
Woodlands Lutheran Elementary School - Montverde, FL

Christine Brannon
Evoline C West Elementary - Fairburn, GA

Christopher Brown
Braden River Middle School - Bradenton, FL

Robin Casey
Carver Elementary School - Mount Olive, NC

Melissa Chandler
The Highlands School - Huntsville, AL

Elizabeth Cipris
The Villages Charter Middle School - The Villages, FL

Michael Clyne
Kanoheda Elementary School - Lawrenceville, GA

Kathy Coffey
Decatur Christian Academy - Decatur, AL

Nikki Cotton
Orange Beach Elementary School - Orange Beach, AL

Candy Crance
Lee Scott Academy - Auburn, AL

John S. Crumb II
Northwestern Middle School - Alpharetta, GA

Nonnie Cullipher
Brevard Academy - Brevard, NC

Doug Davis
Eastern Wayne Middle School - Goldsboro, NC

Rachel Dial
Warwick Elementary School - Freemont, CA

Denise Fischer
Murray Elementary School - Dublin, CA

Erin Fletcher
Holly Grove Elementary School - Holly Springs, NC

Cynthia Foster
Mimosa Elementary School - Roswell, GA

Gregg Halkuff
West Lee Middle School - Sanford, NC

Jane Hennessey
Creek Valley Elementary School - Edina, MN

Chad Higdon
Andrews Middle School - Andrews, NC

Reshawndra Hutchins
Pointe South Middle School - Jonesboro, GA

Bridget Illiff
Greenwood Elementary School - Plymouth, MN

Cindy Jarrett
Durant Road Elementary School - Raleigh, NC

Kathy Kandl
The Charleston Catholic School - Charleston, SC

Cammile Kimmel
Workman Middle School - Pensacola, FL

Annie Kornegay
Kinston Charter Academy - Kinston, NC

Bernice Leonard
Notre Dame Academy - Deluth, GA

Elizabeth Lester
Northside Elementary - Warner Robins, GA

Sara Lovelace
Groveland Elementary School - Minnetonka, MN

Becky Loveland
Partin Elementary School - Oviedo, FL

Mollie Mather
Easley Elementary School - Durham, NC

Andrea McCormack
Faith Christian Academy - Mobile, AL

Cheryl McGrew
Gilbert W. McNewal Elementary School - Lakewood Ranch, FL

Melodie Moore
East Lake Elementary School - McDonough, GA

Sandra Parece
Thomas Jefferson Elementary School - Forest, VA

Carri Pawlyshyn
Hunters Creek Elementary - Orlando, FL

Patricia Powers*
Braxton Craven Middle School - Trinity, NC

Michael Ricci
Fridley Middle School - Fridley, MN

Angela Rocker
Clark Magnet School - Chickasaw, AL

Amanda Simon
Pine View School - Osprey, FL

Mandy Smith
Kilough Elementary - Dawsonville, GA

David Stevens
Berkeley School - Berkeley, CA

Dina Wantanabe
LUCHA Elementary School - San Jose, CA

Jeanette Weinberg
Mt. Vernon Elementary School - Yorktown, VA

Bruce Wolfe
R.C. Lipscomb Elementary School - Pensacola, FL

Jennifer Zoeller
St. John the Baptist Catholic School - Madison, AL

* Denotes grand prize winner. Grand prize winner was chosen at random from the 50 finalists.